İş makinesi operatörlük belgesi

İş makineleri operatör belgesi İş kanunu gereğince makinenin  kullanılabilmesi için mecburi olan bir belgedir.Yasal olarak bir operatörün aracı kullaması için alınması zorunludur.Belgesiz kullanıldığı takdirde kullanan ve kullandıran aynı sorumlluğu taşımaktadır..taşıt yolunda bir aracı kullanmak için ehliyet ihtiyaç olduğu gibi işyerin,iş sahalarında,şantiyede,araç parkında vb. yerlerde Belge bulundurmak operatör belgeli olarak kullanmak mecburidir.İş makinesi taşıt trafiğine açık alanda kullanılacaksa mutlaka sürücü belgesine G sınıfı olarak işletilmek zorundadır..

İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜK BELGESİ KURSUNA KİMLER BAŞVURABİLİR?
18 yaşını doldurmuş, En az ilkokul mezunu olan, ilgili kanunun 41 inci maddesi (e) bendinde sayılan T.C.K. maddelerinden mahkumiyeti olmayanlar ve iş makinesi kullanmaya engel teşkil etmeyecek sağlık problemi  olmayanlar başvuru yapabilir.
OPERATÖRLÜK BELGESİ SINAVI NASIL YAPILIR?
İş makinesi operatörlük belgesini almak isteyen kursiyerler İş Makinesi sınavına girerler. Bu sınavda başarılı olmaları durumunda ise Bekoloder (JCB), Forklift, Vinç ve Ekskavatör  ile uygulama sınavına girerler. Sınavlar sonucunda başarılı olan kursiyerlere 2918 Sayılı Trafik Kanunun 42. maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Onaylanan İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.

Leave a Reply