Ekskavatör nedir

eks

EKSKAVATÖR
          Ekskavatörler kendi bulundukları düzeyin üzerinden ve altından toprak kaldırabilen maki­nelerdir. Bir dağ eteğini kazıyabilir, derin çukur­lar, hendekler açabilirler. Türlü çeşit ekskavatör düzlenmesi gereklidir. Greyderlerin kimisi trak-üzere özel olarak’ yapılmıştır. Ancak hepsinde aynı asal parçalar bulunur. Ekskavatörün taba­nında bir “şasi” ya da çerçeve vardır. Şasi lastik tekerlekler ya da tırtıllar üzerine monte edilmiştir. Motor ile komuta bölümü döner bir tabla üzerine oturtulmuştur. Bu döner tabla, makinenin üst kesiminin bir çember çizecek biçimde hareket etmesini sağlar. Kazıcı makine uzun maden bir kola tutturulmuş, ya da asılmıştır. Bu kola “bum” denir. Bum yükseltilip alçaltılabilir; kazma kepçesi de açılıp kapanabilir. Bütün bu hareketler komuta bölümünden, kablolar ya da hidrolik mekanizmalar aracılığıyla denetlenir.
         Çeşitli ekskavatörler vardır. Kimisi makine­nin durduğu düzeyin üzerindeki toprağı kazır. Bunlarda bum üzerine monte edilmiş dişli bir kepçe toprağı koparıp yukarı doğru hareket eder. Bunun gibi, aşağı ve geriye doğru hareket eden ekskavatörler de vardır. Bu tür ekskavatör­ler, üzerinde durdukları düzeyin altındaki toprağı kazımaya yarar. Ayrıca hendek kazmakta da bu çeşit ekskavatörlerden yararlanılır. Ancak kendi durduğu düzeydeki toprağı ince tabakalar halin­de kaldıran ekskavatörlerde ise bum ve kepçe yataydır.
Ancak geniş bölgelerde oldukça yüzeysel kazılar yapan ekskavatörler de vardır. Bunlarda kazıcı kepçe uzun bir kablo ile buma asılıdır. Kepçe tıpkı bir balık oltası gibi ileri doğru atılır. Sonra toprağın üzerinden gerisin geriye çekilir. Bu arada toprağı da kazıyıp çeker. Derin kazılar yapmak içinse tırnaklı bir alet kullanılır. Gevşek toprağı kazmakta ya da su altından çakıl kazı­makta da aynı aletten yararlanılır. Bu tür ekska­vatörlerde, yüksekten düşen bir kepçe kazınacak toprağı çeneleri arasına alır.
        Bütün bu ekskavatörlerde yalnız bir kazıcı kepçe vardır. Bir çeşit ekskavatörde ise bir dizi kepçe bulunur. Bunlar uzun bir şerit üzerinde hareket eder ve toprağa indirilebilir.

EKSKAVATÖRLERİN ANA PARÇALARI
Hidrolik ekskavatörler bir dizel motor, hidrolik donanımı, hidrolik boruları,

ön ataşman (bum ve kepçe), üst şasi, alt şasi (yürüyüş takımı) den meydana gelmektedir.

eskavator_veya_loder_kovasi

1. Kepçe
2. Kepçe Silindiri
3. ARM(kol)
4. ARM Silindiri
5. Bum
6. Bum Silindiri
7. Cer Dişlisi
8. Palet Şasesi
9. İstikamet Tekeri
10. Palet Pabucu

kepce_1

1. Dalıcı:
– Kil ve benzeri sıkışık malzemelerde kullanılır.
– En yüksek dalma kabiliyetine sahip tırnaktır.
– Çalıştığı sürece keskinliğini korur.

kepce_2

 2. Kısa:
– Kaya ve benzeri yüksek koparma gücü gereken koşullarda kullanılır

kepce_3

 3. Uzun:
– Genel amaçlı kullanıma yönelik tüm özellikleri
eşit tırnaktır.

kepce_4

4. Aşınma dirençli:

– Kum, çakıl gibi aşındırma özelliği yüksek ortamlarda kullanılır

kepce_5

5. Uzun Ömürlü Tırnaklar:
Ekskavatörler için geliştirilmiş olan ARM ilaveli
dalıcı tırnaklar, yüksek dalma ve uzun aşınma
ömrüne sahiptir.

Gelecekte Ekskavatör….

 

inn_concept_excavators

2020’de bir ekskavatör…
Volvo nun 2020 yılı konsept tasarımı….

 

Leave a Reply